Úsměvy

Neztrácejte úsměv, i když máte starosti.
Nikdy totiž nevíte, kdo se může do Vašeho úsměvu zamilovat.

Zde najdete drobné radosti všedního dne, mohly by Vám k úsměvu pomoci.

17. 2. 2021

PRO ROMANTIKY - NEJENOM...

Dovolte mi podělit se o krásu z nádherných melodií Uddo Jürgense. Je to "rakouský Karel Gott." Narodil se v Rakousku a většinu života strávil ve Švýcarsku. Písně interpretoval, ale i skládal. Sám Karel Gott v něm viděl svůj velký vzor, některé písně od Udda převzal ( např. Mathilda), některé pro pro něj Uddo Jürgens přímo napsal ( např. Tausend Fenster).

Písně a songy Udda jsou o úsměvu, o sváteční náladě, o pohlazení na duši, o kráse kolem nás. Je úžasné pustit si je v přírodě se sluchátky na uších, třeba na kopci s výhledem na údolí pod Vámi, sluncem ozářené protihlehlé stráně a nekonečný obzor blankytně modrého nebe. Zpříjemní Vám romantickou atmosféru při posezení u krbu sálajícího teplo a pohodu nebo navodí úsměv a dobrou náladu při při jízdě autem. Necháte-li se jimi chvíli unášet - svět je najednou celý prozářený a omamně krásný.

Výběr melodie byl tentokrát jednoznačný. Dovoluji si přiložit odkaz na píseň "MERCI" ( česky "DĚKUJI"). V roce 1966 s ní Uddo Jürgens vyhrál Velkou cenu Eurovize, k tomu není co dodat.

Prosím, seznamte se. Pohodlně se usaďte, vše odložte, zavřete oči a zaposlouchejte se: Uddo a jeho MERCI příchází. Bude mi potěšením, pokud osloví i Vás.

7. 2. 2021

7. 2. 2021

PŘÁTELSTVÍ

Snímek pochází z Brna a dostala jsem ho jen tak, pro radost. Méďa vypadá opuštěně a smutně. Chybí mu kamarád, přítel nebo přítelkyně. I člověk je tvor společenský. Mezilidské vztahy, přátelství, láska jsou jiskřičky štěstí, které nás provázejí na pouti životem a osvětlují temná zákoutí. Je krásné a nádherné, můžete-li se s někým podělit o starosti i radosti. Současná doba mnohé změnila a některé přátelské vazby se rozvolnily nebo přerušily, s někým udržujeme telefonický kontakt a s někým ani to ne. Ale řada z nás poznala nové lidi, kamarády, možná i přátele.

Přátelství a lásky vznikající v době starostí a společenské krize jsou mnohem kvalitnější. Mají pevné kořeny, protože prošly zátěžkávací zkouškou už při svém vzniku. Není jednoduché předávat druhému pozitivní emoce, má-li člověk sám starosti a trápí se. Tyto vztahy jsou jako křišťálová studánka v temném lese. Osvěží, dodávají životu kouzlo a smysl.

Přeji, aby se Vám i Vašim dětem dařilo budování hodnotných vztahů i v této době. Mít dobré přátele je milé a nádherné zároveň. Autorovi děkuji za snímek - moc, potěšil mne.

5. 2. 2021

5. 2. 2021

POMOCNÁ RUKA

Sviť, měsíčku, sviť....temné kouty světlem nasyť a všechny krásy tmavé noci zachyť. Snímek úplňku byl pořízen minulý týden v podvečer po skončení ordinace. Parkoviště už zahalila černá tma a na obloze se rozprostřely temné mraky. Najednou z nich vykoukl stříbrný paprsek měsíčního svitu a svým prstíkem jemně poodhrnul těžké závěsy z oblaků. Posvítil mi na cestu k autu a doprovázel mne až domů. 

V životě se někdy nahromadí povinnosti. Ocitáme se ve tmě a nevíme, kde začít (nevidíme na cestu). A tu se objeví " měsíc" - někdo, kdo pro nás do té chvíle možná ani nebyl důležitý. Existují lidé, kteří se jen tak vynoří ze tmy kolem nás. Pomohou a nečekají vděk nebo protislužbu. Pomoci druhému je pro ně samozřejmostí. Máte-li někoho takového ve svém okolí, noste ho na rukou. Zaslouží si to.

Přeji, aby se i Vám dařilo občas někoho mile překvapit svou výpomocí. Pohladí to na srdci obě strany a život je pak krásnější.

1. 2. 2021

1. 2. 2021

ZIMNÍ OSVĚŽENÍ

Snímek byl pořízen během procházky minulý týden. Jeho hlavní dominantu tvoří Ondřejník a pod ním se rozprostírá známá rekreační oblast Čeladná. Zasněžená krajina je vždy nádherná, má téměř nadpřirozené kouzlo, vytváří mystickou atmosféru protkanou sváteční pohodou. Člověk je očarován, s úžasem vnímá něžnou poezii sněhobílé krásy, pomalu jej prostupuje všudy přítomné ticho a klid.  Křišťálově čisté jiskřičky sněhu odráždějí sluneční svit a na tváři je cítit rozpustilé dovádění svěžího vánku. Starosti se rozplývají, zůstává jen dechberoucí krása přírodní scenérie.

Člověk je součástí přírody a měl by respektovat její zákony. V zimě se příroda ukládá ke spánku, přikrytá jmenou prachovou peřinou sněhu, aby načerpala sílu na další období. I člověk by měl v zimě zvolnit a regenerovat své síly - způsobem, který mu vyhovuje. Jenom pravidelným obnovováním zdrojů své vnitřní energie si uchováme psychické a fyzické zdraví co nejdéle.

Přeji Vám co možná nejvíce krásných chvil k dočerpání síly a energie. A úsměv - ten je jejich samozřejmou součástí.

30. 1. 2021

PUTOVNÍ LÉK

Za chvíli to bude rok, co nás zaskočila doba covidová. První vlna se nesla v duchu vzájemného porozumění, podpory a sblížení. Během druhé vlny začali být lidé podráždění, protože pandemie nabírala na síle a zvýraznila omezení sociálního kontaktu, nejistotu z budoucnosti a finanční dopady. V současné době lidé čelí beznaději, vyčerpání. Téměř každý den se mi v ordinaci rozpláče někdo z rodičů v důsledku psychického vysílení.

Výdej a příjem energie musí být v rovnováze, včetně energie duševní. Významnou roli v obnovení psychické síly hrají mezilidské kontakty: v rámci rodiny, sociálníchích sítí, ale i e-maily nebo sms. Udržujte a rozšiřujte komunikaci s přáteli, známými alespoň elektronicky. Svým zájmem můžete v těžkých chvílích pohladit a zahřát u srdce i ty, které jste dlouho neviděli.

Dovolte mi přiložit link na melodii, která byla "Top Of The Pops 1971." Její myšlenka je nosná a nadčasová. Český překlad karaoke i titulky youtube jsou velmi neobratné a krkolomné, přesto výstižné: " pokud si můžete vytvořit lék v cestující skupině...vím, není to moc, ale je to nejvíc, co mohu udělat...můj dárek je moje píseň...pro Vás...můžete všem říct, že je to Vaše píseň...". Přeji Vám, abyste i Vy našli svůj "putovní lék" ( např. píseň nebo jinou drobnou radost) a předávali jej dál. 

Bude mi potěšením, pokud Vám  tóny melodie zpříjemní následujících pár okamžiků ( české titulky: nastavení - titulky - automatický překlad). Krásný den.

26. 1. 2021

26. 1. 2021

JEDEN BRÁŠKA, DRUHÝ BRÁŠKA

Při vyšetřování ráda používám kresbu. Charakteristické tahy stejně jako typické rysy písma člověk nezmění. Lze odsledovat zajímavé věci: např. depresivní prvky, úzkostné tahy, autistické rysy, sociální ukotvení, sklon k egoismu, sníženou koncetraci u dětí s ADHD, momentální emoční ladění, jemnou motoriku - zručnost, fantasijní dispozice, počátek vážnější psychické poruchy nebo u mladších dětí stupeň vývoje.

Snímek zachycuje obrázky dvou brášků, 4 a 5 let. Instrukce zněla: nakresli cokoli. Nemohli se domluvit: nevědli, že budou kreslit - byli zde poprvé, v ambulanci byli zvlášť a ve dveřích se míjeli před mýma očima.  A výsledek - posuďte sami. Důležitý je především způsob ztvárnění ( tahy, umístění..). Úsměvné, milé, úžasné a překvapující! A poučení? Geny jsou geny a dědičnost je mocná čarodějka.

Chlapečkům za obrázky děkuji a Vám všem přeji krásný den.

25. 1. 2021

25. 1. 2021

ÚSMĚV OČÍ

Óóóu....pohled z očí do očí, kouzlo nevyřčeného a přesto tolik výmluvného. Všudypřítomné roušky nás ochudily o radost z úsměvů lidí kolem nás. Často spíše jen odhadujeme, zda se pod rouškou u člověka naproti nás skrývají rozpaky, úsměv či lholstejnost. Výraz očí se stal nejvýraznější dominantou tváře a poutá naši pozornost mnohem více než dříve. "Oči jsou oknem do duše." Zrcadlí se v nich emoce a pocity daného okamžiku.

Je úžasné vidět, jak se člověku naproti Vám najednou oči lehce zúží, jemňounce se protáhnou, výrazně ztemní, zalesknou se, někdy dokonce zajiskří, upřeně se na jednu dvě sekundy zahledí a kolem zevního koutku se často vytvoří vějířek vrásek. Je to úsměv očí, který byl dříve součástí celého výrazu obličeje. Je jedno, jestli se jedná o desetiletého chlapce nebo sedmnáctiletou dívku. Vždycky je to milé a nádherné, celý prostor se v ten okamžik prozáří, vše na okamžik ztichne, čas se zastaví a jiskřičky štěstí pohladí každého v okolí.

Přeji Vám, aby úsměvy na tváři i v očích zkrášlovaly Vaše dny co možná nejčastěji.

13. 1 2021

13. 1 2021

TO KRÁSNÉ VŽDY PŘIJDE

Óóóu...přichází nádherný den! Snímek byl pořízen včera ráno po cestě do ordinace. Letošní rok nezačal optimisticky - pandemie na vzestupu, výhled očkování v řádu měsíců. Ale nebe, nebe nad hlavou je tu stále a zkrášluje nám každý den.  Modrošedá oblaka postupně podsvícená ranní září červánků. Úžasné!

V životě jsou také věci a jistoty, které trvají i přes negativní jevy v jiných oblastech. Jsou to morální hodnoty: rodina, láska,víra, přátelství, ideály. Temná oblaka prolínající se s ohnivou energií počínajícího dne symbolizují společenské krize a to včetně té současné. Někdy jsou modré nebe a něžné obláčky nebo oslňující záře červánků překryty těžkými šedými mraky. Za nimi je však vždy schovaná a často prosvítá sluneční záře plná energie ( morální hodnoty). Je příslibem nového období, něčeho pěkného a milého. 

Přeji Vám i Vašim dětem, abyste vždy měli nad sebou modré nebe s obláčky nebo červánky. A pokud je někdy neuvidíte, buďte si jisti, že se zase objeví a přinesou krásné dny plné hezkých věcí, které vás zahřejí u srdce. A úsměv- ten přijde určitě také.

11. 1. 2021

ZIMNÍ HRÁTKY

Óóóu...slyším novy hlas: přijde zima, mráz. Stříhám, stříhám ušima, zima už prý začíná. Všude bude bílo, sníh...koulování, dětský smích. A pro úsměv a pro legraci, život zpestří sněhuláci. 

V současné době v důsledku celosvětové epidemie panují ve společnosti pomyslná sociální zima a mráz. Člověk musí aktivně hledat, co jej rozveselí a zahřeje. Podobně jako se rozveselí a zahřejí děti při stavění sněhuláků. Smích a radost jsou kořením života. Poskytují nadhled, pomáhají překonávat překážky, podílí se na udržení těla v dobré kondici. Až přijde jaro a oteplení, bude člověk lépe připraven realizovat své cíle, touhy a sny. Zima je období odpočinku, kdy příroda nabírá sil. Stejně tak lze využít současné zmrazení společensko sociálních aktivit k revitalizaci svého těla i duše. Až epidemie odezní ( přijde jaro), bude jednodušší rozběhnout se po  rozkvetlé louce života a nasávat radosti a krásy kolem plnými doušky.

Byly vybrány obrázky z volně kolující prezentace na whatsapp. Děkuji kolegyni, která mi ji zaslala.

10. 1. 2021

KOŘENÍ ŽIVOTA - "ADHD"

Přišel chlapec, 16 let. V dětství bojoval s projevy hyperaktivní poruchy, tzv. ADHD. Nyní ho trápí každodenní starosti. Rozebírali jsme jednotlivé situace, probírali možná řešení. A najednou chlapec posmutněl, zahleděl se z okna a tiše řekl: " Víte, moji rodiče mi nerozumí. Nedali mi svoji lásku. Nikdy mi nedali najevo lásku..."

Výchova dítěte s ADHD je nesmírně náročná: pro rodiče i dítě samotné.  Pro okolí se dítě jeví často jako nevychované a rodiče jako neschopní jeho výchovu zvládnout. Dítě nevnímá, že jeho chování je odlišné a negativním reakcím okolí nerozumí. Proto potřebuje daleko více lásky, trpělivosti a pochopení než jiné děti. A to je i případ zmíněného chlapce. Rodiče jej bezesporu mají velmi rádi a udělali by pro něj možné i nemožné. Jeho potřeba lásky, pochopení a přijetí je však mnohem větší než u běžné dětské populace. Na druhé straně svojí spontaneitou a nadšením ze života vnáší hyperaktivní děti do života svých blízkých mnoho radosti a nečekaně krásných okamžiků. Jsou kořením života pro nás ostatní.

Dovolte mi následující písničku věnovat dětem a lidem s ADHD a jejich okolí. Je úsměvná, satiricky vystihuje realitu toho, s čím tito lidé bojují někdy i celý život ( píseň vznikla před druhou vlnou pandemie, v žádném případě ji nezlehčuje, stejně jako nebagatelizuje jiné zmíněné věci a už vůbec není návodná). Příjemný poslech.