Úsměvy

Neztrácejte úsměv, i když máte starosti.
Nikdy totiž nevíte, kdo se může do Vašeho úsměvu zamilovat.

Zde najdete drobné radosti všedního dne, mohly by Vám k úsměvu pomoci.

Pokud není uvedeno jinak, jedná se vždy o mé vlastní snímky a mé vlasní úvahy.

27. 11. 2023

27. 11. 2023

GIVING THUESDAY - krásný den

Snímek je fascinující tím, jak se na něm snoubí pozdrav žhavého a spalujícího léta,  v němž jablka zrála a něžný polibek přicházející zimy. Sněhová královna otevřela pomyslnou truhlici sněhobílých vloček a přikryla přírodu hebounce nadýchaným  závojem. Z lákavě rudých k ochutnání zvoucích jablíček se tak stal dárek. Dárek pro ptáky a jiné živočichy na dobu, kdy se potrava bude hledat těžko.

Zítra zaklepe na dveře "Giving Thuesday." Jeho kouzlo a krása spočívají v obdarování jen tak, spontánním a nezištném. Může to být laskavý úsměv, milé slovo, pohlazení. Drobnost, o  které víme, že druhého potěší. Stejně jako letní jablíčka ptáky. Odměna pak většinou přichází v zápětí formou úsměvu. Giving Thuesday tak vnímám jako den sdílení hřejivého pocitu lidského tepla, vnitřního štěstí a krásy a především vzájemného pochopení a přijetí.

Přiji Vám, aby i Váš světový den štědrosti byl krásný a plný úsměvů.

20. 11. 2023

20. 11. 2023

ZNÁT SVÉ MÍSTO

Ráda bych vám představila velmi mystické místo na Islandu. Okouzluje nejen vznešenou zádumčivostí skal a dechberoucím nekonečným výhledem v dál. Setkávají se zde dvě tektonické desky, euroasijská a americká. Je úžasné a opojné dotknout se v jednu chvíli Ameriky i Evropy zároveň. Člověk by ale nemohl stát současně na obou kontinentech. Při závanu větru či uklouznutí se jednou nohou na druhé skále neudrží. Spadne do propasti, která tektonické desky dělí.

I v životě přicházejí chvíle lákající "sedět na dvou židlích" najednou. Mezi nimi je však mezera obdobná proláklině mezi Evropou a Amerikou na obrázku. Je důležité vědět, kam člověk patří. Znát své místo a pevně na něm stát. Na základě této jistoty vzniká vnitřní síla. Chrání před pádem "do propastí", jež život přináší.

Sledujte své děti při hledání toho "jejich místa" trpělivě a s láskou. A při uklouznutí jim buďte oporou (lávkou nad propastí). Jejich šťastné úsměvy Vám pak budou odměnou.

Přeji krásný den.

19. 1. 2022

19. 1. 2022

BAREVNÉ KOUZLO ZIMY

Snímek vznikl spontánně před pár dny. Okouzlila mne duhová paleta zimních odstínů, do níž paní Zima přírodu zahalila. V souvislosti s ročním obdobím vnímáme barvy většinou v ustálených výrazech: svěží jarní odstíny, barvy léta, barevný podzim a bílá zima. Někdy však příroda svými kouzly mile překvapí.  Syté tóny modré a zelené působí tajuplně až magicky, vzájemně se přelévají, tvoří harmonický celek. Majestátné obrysy kopců  splývají s obzorem. Těžké šedobílé mraky dávají tušit blížící se sněhovou nadílku. Chladné zimní slunce zachumlané v oblacích nízko nad obzorem podtrhuje důstojnou krásu zimní krajiny, jindy zachumlané do sladce hebké sněhobílé peřinky.

Někdy se věci a události vyvíjí jinak, než si přejeme či očekáváme. To ale neznamená, že nejsou pěkné  a užitečné. Člověk by  měl být otevřen přijímat změny. Jeho život bude pestřejší,krásnější.  A někdy i roztomilý a něžný.

Přeji co nejvíce milých drobných překvapení, které vykouzlí úsměv na Vaši tváři.

17. 1. 2023

17. 1. 2023

PRVNÍ POHLED NĚKDY KLAME

Óóóu...žhavý letní den - Bruggy. Malé romantické městečko protkané  tajuplnou historií a dechberoucím půvabem polodivoké přírody. Všudypřítomné vodní kanály dodávají Bruggám svěžest a magickou atmosféru. Žhavé letní slunce vytváří pocit něčeho krásného, neopakovatelného a vznešeného. Vodní tok zprvu kalný zdá se, jiskří v osobité kráse. Křišťálově čistá hladiny vody zrcadlí temnou zeleň stromů, které chrání před před spalujícími paprsky žhavého léta. V další části  již hladina září blankytnou modří a odráží azurově čisté nebe. 

Také v životě si někdy člověk vytváří o lidech a jevech unáhlené závěry bez znalosti souvislostí a příčin. Přitom se může jednat o důsledek pozitivních dějů, které jsou přínosem pro druhé ( jako blahodárný stín stromů na vodní hladině chránící vše živé). Veďte své děti, aby se ve svých závěrech neukvapovaly. I to, co se nám na první pohled nezdá, může být pro druhé přínosem.

Krásný den, plný něžných zákoutí v reálném i duševním světě.

10. 1. 2023

10. 1. 2023

SÍLA PŘÁTELSTVÍ

Na snímku je zachycena zimní pohádka Beskyd v předvánočním období. Paní Zima pokryla přírodu nadýchanou sněhovou peřinkou, větvičky obalila jemnou bílou krajkou, každičký kousek země pocukrovala něžnými vločkami, chaloupka i lampička se schovaly pod jiskřící sněhobílou čepičkou. Okouzlující až mysticky krásné je křehké a něžné větvoví stromů. Čerstvě zasněžené stromy jsou vždy nádherné a jejich počtem se magické kouzlo násobí. Symbolizují soudržnost, sílu, vzájemnou oporu, přátelství. Společně se chrání před poryvy větru a spalujícím žárem slunce,

Každý potřebuje přátele: malé dítě, člověk v plné síle i ten, který již má bohaté životní zkušenosti. Přátelé vnášejí do našeho života radost, ale jsou nám současně i oporou. Člověku samotnému bývá často smutno a také je vůči případné nepřízni osudu mnohem více zranitelnější. Veďte své děti k tomu, aby přátelské vztahy aktivně vytvářely a své přátele hýčkaly. Jejich život bude bohatší, veselejší a krásnější.

Přeji úsměv po celý den.

6. 1. 2023

6. 1. 2023

HŘEJIVÁ ZÁŘ 

Na snímku je jedno prosincové ráno. Bylo pošmourno, smutno a truchlivo. Všude kolem splývající šeď, zima a mráz. Jako v pohádce O Sněhové královně, která svým mrazivým polibkem měnila lidská srdce v led. A najednou vyšlo slunce, skotačivými krůčky se během pár minut vyhouplo na obzor. Těžké a studené mraky mu stály v cestě, jeho zář a životadárné teplo však jimi prostoupily. Ohnivé paprsky roztančily veselé jiskřičky na sněhu. Nebe se pokrylo  blankytným hedvábím. Obrysy kopců se oblékly do sametové zeleně. Stopy  zvěře na sněhu svědčily, že i tento kousek přírody je plný života a radosti.

S člověkem a lidskými vztahy je to obdobné. Laskavost, dobro a láska, které v sobě máme, vždy prolomí momentální nepřízeň osudu (temné mraky), aby zahřály lidi kolem nás. Vnášejí jim do života radost (světlo). Pečujte o pozitivní myšlenky, dobro a lásku ve svém srdci. Zahřejí především Vás samotné, proniknou do okolí a k druhým lidem. Svět kolem vás se rozzáří, stejně jako krajina při východu slunce.

4. 1. 2023

4. 1. 2023

MAGICKÁ CHVILKA

Poslední západ Slunce v roce 2022. Slunce se na něm chová jako malé dítě, které ukládá maminka večer ku spánku. Lehne si do načechraných heboučkých peřin z obláčků a celé se zachumlá. Za chvíli rošťácky vykoukne (poodhrne mráček), jako když se dítě po očku podívá, zda je maminka ještě u něj. Lehounce se pousměje.  Možná vzpomíná, co pěkného den přinesl, možná se těší na zítřek, možná si jen vychutnává tu vzájemnou chvilku štěstí a pohody.

Podobně přemítá i člověk při pohledu na poslední západ Slunce: vzpomíná, co pěkného uplynulý rok přinesl a těší se na to krásné, co nabízí rok  příští. Lidská mysl má přirozenou tendenci špatné vzpomínky potlačovat. Je to moc dobře. Člověk by měl nejprve druhým odpustit. A pak se teprve dívat do budoucnosti  bez pocitů křivdy a výčitek s nadějí a v sladkém očekávání něčeho krásného.

Mějte krásné dny - plné slunce a úsměvů ...

1. 1. 2023

1. 1. 2023

PF 2023

Vážení a milí, rozloučili jsme se s rokem 2022 a stojíme na prahu nového roku 2023. Věřím, že každému z nás přinese nadcházející rok něco pěkného a milého. To nejkrásnější je však rozdávat radost druhým. Činí to šťastným toho, kdo dává i toho, kdo je obdarován. Někdy stačí opravdu málo - úsměv, pohlazení,  milé slovo. Nikdy nevíme, zda se člověk vedle nás netrápí nebo nemá bolest na duši. Být k druhým vlídný a laskavý je základním atributem chování jednoho člověka k druhému. Vyjadřujeme tak úctu nejen druhému, ale především je to jakási mravní hodnota nás samotných.

Přeji Vám do nadcházejícího roku pevné zdraví a vnitřní sílu, která Vám pomůže kdykoliv potěšit druhé milým úsměvem či slůvkem. To ostatní (štěstí, láska, přátelství, úspěchy) už pak přijde samo. Buďme na sebe hodní a rok 2023 bude krásný! Bude takový, jaký si ho uděláme. 

30. 1. 2022

30. 1. 2022

SLUNCE V NÁS

Snímek je fascinující! Přitančil mi na WhatsApp od někoho milého, děkuji. Je na něm zachyceno jedno z mnoha magicky půvabných lesních zákoutí Trojanovic. Spalující sluneční energie vystupuje do prostoru a obklopuje nás svým teplem a světlem. Slunce natahuje své paprsky a jakoby zvalo k procházce: „ Pojď, chyť se mne. Provedu Tě rájem, půjdem spolu lesním hájem. Ukážu ti Říši snů, plnou zlatých teplých dnů, kde něžný šum křídel motýlů zrcadlí nekonečnou krásu vesmíru."

I lidé v sobě mají „ slunce." Jejich sluneční paprsky tvoří vztahy k ostatním lidem. Zahřívají  je svou láskou, radostí, pocity štěstí, úsměvem. Svým zářívým světlem pomáhají druhým najít cestu z nesnází a překlenout méně šťastná období. Tak jako je Slunce na obloze základní podmínkou fyzického zdraví, je „slunce v duši" základní podmínkou zdraví psychického. Bez přátel a lidí, které milujeme, by život byl neradostný jako procházka temným černým lesem. 

Hýčkejte a rozmazlujte každé slunce ve svém okolí, v záři jeho paprsků projdete jakýmkoliv lesem nesnází s úsměvem. Krásný den.

16. 1. 2022

16. 1. 2022

OSOBNÍ KOUZLO

Snímek vznikl počátkem prosince na předměstí Hlučína. V té době všude rozkvétaly stromy oděné do slavnostního hábitu vánočních ozdob. Zářily do tmy a přinášely lidem poselství o blížích se  svátcích klidu a míru.  Všechny byly krásné a nádherné. Vzbuzovaly v lidech sváteční náladu, naději a těšení se na něco pěkného a mysticky vznešeného. Lidé se zastavovali a obdivovali je často se zatajeným dechem. Každý strom však byl jiný a něčím zajímavý nebo vyjímečný. Tento jako by ověnčilo a na zem seslalo samo nebe. Modrá barva navozuje pocit klidu, rovnováhy, jistoty. Symbolizuje nekonečnost blankytného nebe nad hlavou a tím i svobodu, ideály, vznešené hodnoty.

Také lidé jsou jiní a každý má své osobité kouzlo. Na každém člověku je něco pěkného nebo milého, čím může nás ostatní obohatit. Někdo převyšuje ostatní svými znalostmi či dovednostmi. Jiný má milý úsměv nebo je fyzicky krásný. Další je obětavý, laskavý a ochoten kdykoliv pomoci.

Veďte své děti, aby na druhých hledaly v prvé řadě to pěkné. Budou se cítit mezi lidmi dobře. Budou s nimi lépe navazovat vztahy a jejich život bude jednodušší a krásnější. Přeji krásný den plný úsměvů.